Mezi terénními techniky společnosti ČD - Telematika pracuje i několik žen a při zadávání úkolů nečiní jejich šéf žádné rozdíly. Ženy – techničky si na své práci pochvalují především její rozmanitost a všechny oceňují i podporu své rodiny, tedy manželů i dětí.
Zapadnout do nového převážně mužského prostředí nebyl problém. „Když jsem začala pracovat jako technička v terénu, přišla jsem mezi známé lidi a vlastně šlo o logický krok mého postupu ve firmě,“ vysvětluje Petra Dočkalová, technička radiových technologií ČD - Telematiky. „Kolegové si už zvykli a navíc by tam beze mne byla asi nuda,“ dodává se smíchem. Obdobnou zkušenost sdílejí i její dvě kolegyně. U zákazníků se techničky s překvapením setkávaly přece jen častěji, ale velmi rychle si získaly profesní respekt a s žádnou diskriminací se nepotýkají.
„Při práci v terénu musí být člověk samostatný, zodpovědný a určitě se hodí i psychická a fyzická odolnost,“ vyjmenovává Monika Vavřinová, další z techniček, tentokrát všeobecného servisu ČD - Telematiky, nejdůležitější předpoklady pro úspěšné působení v terénu. „V naší práci je velmi důležitá také podpora rodiny,“ doplňuje. „Díky samostatné práci v terénu jsem si jistější sama sebou a v podstatě nemarodím,“ zdůrazňuje Kateřina Homolová Dostálková některé z přínosů práce na čerstvém vzduchu.
„Dvě ze tří žen, které mám na servisu, slouží pravidelně i pohotovost obvykle jeden týden v měsíci a to považuji za skutečně obdivuhodné,“ podtrhuje Josef Košecký, vedoucí skupiny Všeobecného servisu ČD - Telematiky. „Pokud je plánovaná nějaká opravdu fyzicky náročná práce, dělají ji předem vybraní technici. Ne každý je na takovou práci vhodný, bez ohledu na to, jestli se jedná o ženu nebo o muže. Ale ne všechno se dá předem naplánovat a ne vždycky je po ruce nějaký silák gentleman,“ doplňuje Josef Košecký.
Jedním ze společných rysů terénních techniček je fakt, že se v domácnosti dokáží postarat o opravu nejrůznějších přístrojů či zařízení. „Pokud jde o opravy auta či motorky, tak s tím rozhodně problém nemám,“ svěřuje se Petra Dočkalová. „Určitě se nebojím do toho podívat a opravit, co je potřeba,“ potvrzuje Kateřina Homolová Dostálková.
Všechny tři ženy s neobvyklým povoláním sice mohou počítat s podporou svých rodin, na druhou stranu ale zdaleka ne všechny jejich děti zdědily „technické“ geny. Profese, u mladších dětí pak zájmy pokrývají široké spektrum od technických disciplín, přes sport až po humanitní obory. „Synovi je zatím 11 let a co bude dělat, je jen na něm. Ale vždy bude mít naši podporu,“ říká Petra Dočkalová. A s úsměvem dodává: „Aspoň ta podpora a tolerance nebude jen na jednu stranu“.
Mezi koníčky převažují aktivní činnosti jako například sport od hokejbalu přes hokej až po volejbal. Velkou vášní Moniky Vavřínové je fotografování a všechny se samozřejmě věnují co nejvíce i svým rodinám. „V poslední době hrajeme s dcerou na flétnu a moc krásně nám to zní,“ dělí se o radost Kateřina Homolová Dostálková.
Na jedné věci se všechny tři techničky bezvýhradně shodují. Svou práci v terénu by určitě neměnily a chválí si především její rozmanitost. „Jsem radši v terénu, člověk pozná nové věci a nasbírá množství zkušeností. Od stolu nepoznáte nic a v tom je ten rozdíl,“ shrnuje Petra Dočkalová.
Žen v ČD - Telematice pracuje 20 % a tak nacházející Den matek bude pro mnoho z nich i jejich svátkem.